Podsumowanie sezonu wyścigowego 2013
23.12.2013

W zeszły poniedziałek na zaproszenie Totalizatora Sportowego oraz PKWK do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego na podsuomowanie sezonu 2013 przybyło ponad 250 gości.

Zaszczytny tytuł - Hodowcy Roku - powędrował do Andrzeja Zielińskiego, który wyszkolił tegorocznego zwycięzcę Patronusa oraz Pillara - zdobywcę Nagrody Iwna oraz trzeciego miejsca w Derby. Tytuł Najlepszego Konia Roku został przyznany znakomitemu Patronusowi, zdobywcy błękitnej wstęgi w biegu o Nagrodę Derby oraz zwycięzcy 100. Wielkiej Warszawskiej. Trenerem roku został Andrzej Walicki, mogący pochwalić się największą liczbą zwycięstw w prestiżowych gonitwach. Drugi raz z rzędu Jeźdźcem Roku, za zdobycie tytułu dżokeja oraz czempiona toru, dokładając do tego zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej, został uznany 18-letni Szczepan Mazur.

Kapituła w składzie: Feliks Klimczak - prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Włodzimierz Bąkowski - Dyrektor Toru w Warszawie, Jerzy Sawka - Dyrektor Toru we Wrocławiu, dokonała wyboru zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Sezon 2013 był przełomowy, jeśli chodzi o współpracę trzech najważniejszych polskich obiektów konnych – Toru Wyścigów Konnych Służewiec, Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice oraz Hipodromu Sopot. Po raz pierwszy w historii kalendarz gonitw został w pełni zsynchronizowanyi był bezkolizyjny jeśli chodzi o organizację kluczowych weekendów wyścigowych. Warto też wspomnieć o sukcesie, jakim jest nawiązana współpraca z Qatar Racing & Equestrian Club (QREC). W dniu 100. edycji Wielkiej Warszawskiej odbył się pierwszy wyścig katarski, w którym wzięły udział 4-letnie i starsze konie arabskie II grupy. W planach na następny sezon jest organizacja dedykowanego dnia poświęconego koniom arabskim pod patronatem dyrektora QREC oraz prezesa IFAHR - Samiego Jassima al.-Boeniana.

PEŁNE ZESTAWIENIE ZWYCIĘZCÓW:

Koń Roku: Patronus - zwycięzca Derby i Wielkiej Warszawskiej, drugi w St. Leger.

Właściciel Roku: Konstantin Zgara - za oddanie swych koni zakupionych w USA, Zachodniej Europie oraz w Polsce do szkolenia polskim trenerom. Największe sukcesy Zgary jako właściciela na Służewcu: zwycięstwa Patronusa w Derby i Wielkiej Warszawskiej oraz Atlanta w biegu o Nagrodę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Hodowca Roku: Andrzej Zieliński - za wyhodowanie tegorocznego zwycięzcy Patronusa oraz Pillara - zdobywcy Nagrody Iwna oraz trzeciego miejsca w Derby.

Trener Roku: Andrzej Walicki - za uzyskanie największej liczby zwycięstw w prestiżowych gonitwach: Strzegomia, Rulera, Soliny, Derby, Oaks, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wielkiej Warszawskiej.

Jeździec Roku: Szczepan Mazur - za zdobycie tytułów dżokeja i czempiona toru (największa liczba zwycięstw w sezonie) oraz wygranie Wielkiej Warszawskiej.

Wyróżnienie w hodowli i trenowaniu koni: Jan Głowacki - za wyhodowanie Waresa, zwycięzcy nagród Derby, Michałowa i Porównawczej oraz najlepszego, niepokonanego trzylatka Westima, zwycięzcy czterech wyścigów, w tym Sambora (kat. A) oraz przygotowanie Wielkiej Damiry do wygranej w Oaks.

Najlepsi w gonitwach płotowych i przeszkodowych: Michał Borkowski – zwycięzca najważniejszej w Polsce gonitwy przeszkodowej.

Zaprzęg roku: Nitisa Josselyn i Wiesław Kałuża – zwycięzcy 4 wyścigów oraz zdobywcy 2 drugich miejsc.

Objawienie roku: Najlepszy młody jeździec 2013: Błażej Giedyk - za postępy w jeździe i odważne nawiązywanie walki z rutynowanymi jeźdźcami, w szczególności za zwycięstwo w biegu o Nagrodę Criterium na Kalahari Dream.

Wydarzenie roku: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice za Partynicki Przełom – w roku 2013 stał się profesjonalnym torem wyścigowym, przyciągając elitę czeskich trenerów, hodowcówi jeźdźców wyścigowych. Lotto Wielka Wrocławska zgromadziła 12 tysięcy widzów i stała się najważniejszą gonitwą przeszkodową w kraju.Wyróżnienie specjalne: Oddanie hipodromu w Sopocie - za rewitalizację toru wyścigowego i budowę nowoczesnego centrum jeździeckiego.