Udane MP w Zakopanem
02.01.2014

Najwięcej medali w rozgrywanych w stolicy Tatr mistrzostwach zdobyły: Luiza Złotkowska - trzy złote (1500, 5000 m i w wieloboju), jeden srebrny (3000 m) i jeden brązowy (500 m), Natalia Czerwonka - jeden złoty (500 m), dwa srebrne (w drużynie i wieloboju) i trzy brązowe (1500, 3000 i 5000 m), Katarzyna Bachleda - Curuś - jeden złoty (3000 m) i dwa srebrne (500 i 1500 m) i Aleksandra Goss - jeden srebrny (5000 m) i dwa brązowe (w drużynie i wieloboju).

Wśród mężczyzn najwięcej krążków wywalczyli: Jan Szymański - cztery złote (1500, 5000, 10 000 m wielobój), Zbigniew Bródka - pięć srebrnych (500, 5000, 1500, 10 000 m i wielobój), Sebastian Druszkiewicz - złoty (w drużynie) i dwa brązowe (5000 i 10 000 m) oraz Piotr Puszkarski - dwa brązowe (1500 m i wielobój).
W biegu drużynowym najlepsze okazały się kobieca z KS Pilica Tomaszów oraz męska AZS Zakopane.

Wśród kobiet w kategorii młodzieżowej nie do pokonania okazała się Angelika Fudalej. Zakopianka wygrała wszystkie biegi na dystansach i tym samym zdobyła też tytuł w rywalizacji wielobojowej.

Z powodu zawirowań pogodowych (w pierwszym dniu zawodów wiatr halny osiągał w porywach ponad 100km/h) nie udało się rozegrać biegów na 1000 m kobiet i mężczyzn. Postanowiono, że przeprowadzone zostaną podczas MP w sprintach (w Warszawie 29-30 stycznia).
Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego jednak pozytywne ocenił te mistrzostwa. - Mimo wymuszonych zmian w programie, zawody przebiegły normalnie. Rewelacyjne wyniki i rekordy toru pokazały, że nie tylko kadra jest dobrze przygotowana. Ładnie zaprezentowali się także młodzieżowcy - ocenił Kazimierz Kowalczyk.

Były też niespodzianki. - M.in. Złotkowska pokonała główną kandydatkę do tytułu na 1500m czyli Bachledę-Curuś. Należy się jednak cieszyć, gdy do jednej doskonałej zawodniczki dochodzi druga. Trzeba też pamiętać, że nie ustępują im Czerwonka i Woźniak. Wśród mężczyzn faworyci też nie zawiedli. Szkoda, że Niedźwiedzki jest chory i nie mógł powalczyć z kolegami - dodał Kowalczyk.

Zakopiańskie zawody wyłoniły reprezentantów Polski na mistrzostwa Europy w Hamar (11-12 stycznia). - Po rozmowach z trenerami kadry ustaliliśmy, że do Hamar pojadą: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Cerwonka, Luiza Złotkowska oraz rezerwa Katarzyna Woźniak, Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki, Piotr Puszkarski i jako rezerwa Sebastian Druszkiewicz - powiedział prezes PZŁS.